Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Skąd się wzięła tradycja dzielenia się opłatkiem

Większość z nas nie może sobie wyobrazić wigilijne wieczerzy bez dzielenia się opłatkami. Ten biały, cienki kawałek chleba bardzo dużo symbolizuje, ponieważ chleb jest w końcu jednym z głównych symboli dobrobytu i szczęścia. Taka tradycja narodziła się dawno temu, bowiem już w początkowych latach naszej ery, gdzie stała się symbolem duchowej komunii. Z czasem opłatki zaczęto zabierać do domów, dla osób jakie z różnego powodu nie miały możliwości uczestniczenia we mszy, żeby w pewnym momencie zostać jednym z symboli bożonarodzeniowych.

Jak się okazuje praktykowanych nie tylko w naszym kraju, lecz również między innymi we Włoszech, na Słowacji w Czechach. Same oplatki są w formie cienkich chlebowych płatków. Najczęściej posiadają biały kolor, ale są w sprzedaży także wersje kolorowe, przeznaczone dla bydła. W naszej tradycji jest nakazane, żeby w czasie wigilii łamać się białym opłatkiem, i to takie właśnie pojawiają się najczęściej na wigilijnych stołach. Opłatki na święta robi się wyłącznie z wody i białej mąki, bez żadnych innych dodatków.

Z wymieszanej porządnie masy formuje się cienkie płaty, które następnie są wypiekane w piecu przez kilka minut, a później docinane i pakowane. Produkcja opłatków jest wykonywana przez okres całego roku, lecz największe jej spiętrzenie jest w okresie od września do grudnia. Zwykle opłatki kupić można we wszystkich sklepach, a jeżeli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to wybrać się po nie musi do jakiegoś kościoła.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić

Zostaw odpowiedź