Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Czy świadectwo energetyczne jest aktualnie obowiązkowe

Właściciele mieszkań i domów mają sporo różnych obowiązków. Od pewnego czasu jeden z nich to posiadanie świadectwa energetycznego. Świadectwa energetyczne jest dokumentem, który dokładnie określa, jakie będzie zapotrzebowanie na energię, związane z użytkowaniem budynku na co dzień. W pierwszej kolejności to dotyczy ogrzewania i wentylacji, lecz również podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Nasze przepisy związane z obowiązkiem posiadania takich certyfikatów są oparte na unijnych przepisach, i prawodawstwo w naszym kraju jest dostosowane do nich. Aktualnie takimi certyfikatami muszą dysponować wszystkie budynku, które zostały postawione po roku 2009, rzecz jasna każdy nowy również temu obowiązkowi podlega. Jeżeli chodzi o starsze budynki, to właściciel będzie musiał zrobić takie świadectwo tylko wówczas, kiedy swoją nieruchomość zamierza wynająć albo sprzedać. Lecz wszystko będzie wskazywać na to, że za jakiś czas wszystkie obiekty będą musiały taki dokument posiadać, ponieważ przepisy dość wyraźnie idą w taką stronę.

Aktualnie Świadectwa energetyczne nie są trudne do wykonania, ponieważ na rynku funkcjonuje wielu certyfikowanych specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za nie zaczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą na kilku tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Trzeba też pamiętać, że jeżeli ktoś zaniedba sobie wyrobienie certyfikatu, to narażony być może na karę. A ta wcale do małych nie należy, bo wynieść może nawet do pięciu tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić

Zostaw odpowiedź